Aktualności

Uczciliśmy 100. rocznicę utworzenia Podlaskiej Wytwórni Samolotów

Autor: Paweł Pakuła

27 listopada 1923 roku w Warszawie została założona spółka o nazwie Podlaska Wytwórnia Samolotów. Głównym inicjatorem jej powstania był baron z Cieleśnicy, Stanisław Rużyczka de Rosenwerth. W ciągu kolejnych 16 lat w Białej Podlaskiej rozwinął się zakład lotniczy, który wyprodukował ponad 1500 samolotów. W szczytowym okresie zatrudniał około 1200 mieszkańców miasta i najbliższej okolicy, stąd nic dziwnego, że Biała Podlaska dzięki fabryce PWS, bardzo się rozwinęła.

Dziś zarówno bialczanie jak i wojsko, które było głównym odbiorcą samolotów, podtrzymują wdzięczną pamięć o przedwojennej fabryce. Miasto Biała Podlaska, z okazji przypadającej w tym roku 100. rocznicy powstania wytwórni podjęło szereg inicjatyw upamiętniających PWS. Włączyli się do nich uczniowie naszego liceum.

W sobotę uczniowie ALO uczestniczyli w obchodach Święta Lotnictwa Wojskowego oraz 100. rocznicy utworzenia Podlaskiej Wytwórni Samolotów, organizowanych przez władze miasta Biała Podlaska. Delegacja klas mundurowych złożyła kwiaty pod Pomnikiem Bohaterskich Lotników Podlasia, następnie wzięła udział w uroczystości odsłonięcia pomnika samolotu PWS-26 u zbiegu ulic Łomaskiej i Zielonej.

Podjęliśmy także skuteczną rywalizację w konkursie wiedzy o fabryce. Z 4-osobowej reprezentacji ALO, która kilka dni wcześniej wzięła udział w międzyszkolnym Konkursie Historycznym 100-lecie Podlaskiej Wytwórni Samolotów – konkurs dla szkół ponadpodstawowych miasta Biała Podlaska organizowany przez Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 - dwoje uczniów zostało laureatami. Jakub Kosak z klasy I A zajął miejsce drugie, zaś Daria Romaniuk z klasy I B miejsce trzecie. W dniu obchodów uczniowie ci zostali zaproszeni na scenę auli ROBiR AWF Biała Podlaska, gdzie odebrali dyplomy i nagrody z rąk Pana Prezydenta Michała Litwiniuka oraz Dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 Pana Ryszarda Dołęgi.

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy i gratulujemy!

Galeria zdjęć

flagi.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Uczelnia dostępna dla wszystkich, numer POWR 03.0500-00-A050/20

O projekcie

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce oraz o naszej polityce prywatności. 
Czytaj więcej